WR5200-IDC
৳ 3,600.00
- AC1200 Dual-band Wi-Fi: 867 Mbps at 5 GHz band and 300 Mbps at 2.4 GHz band
- Beamforming Technology: Auto detects connected devices and creates stronger coverage
- MU-MIMO Technology: Simultaneously transfers data to multiple devices for better performance
- 7×24 Hours: Designed for reliable operation without interruption
- 1 year warranty
Call For Wholesale Best Price 01611605422 (WhatsApp)
Category: Uncategorized
Dahua WR5200-IDC wireless router features four antennas and offers AC1200 dual-band Wi-Fi, with speeds of 867 Mbps on the 5 GHz band and 300 Mbps on the 2.4 GHz band. It includes one WAN port with 10/100 Mbps RJ-45 and three LAN ports with 10/100 Mbps RJ-45 each, ensuring stable connectivity. The router is designed for 24/7 operation, guaranteeing reliable performance without interruptions.
Dahua WR5200-IDC Specification
| Function | ||
| Encryption Type | WPA-PSK; WPA2-PSK | |
| Network Mode | Router | |
| Configuration Management | Web configuration | |
| Firmware Update | Web update | |
| Wireless Certification | CE; FCC | |
| Power Consumption | < 7.2 W | |
| Security Mechanism | IP/MAC filtering, hidden network name; WPA/WPA2, hidden SSID | |
| Internet Protocol | HTTP | |
| NAT | Port mapping | |
| Hardware | ||
| Wireless Standard | IEEE802.11 a/n/ac; IEEE802.11 b/g/n | |
| Reset Button | Reset to factory settings | |
| WAN Port | 1 × 10 /100 Mbps RJ-45 | |
| WAN Port Connection Mode | Static IP; DHCP; PPPoE | |
| LAN Port | 3 × 10 /100 Mbps RJ-45 | |
| Indicator | Red: Network disconnected; Blue: Network connected | |
| Performance | ||
| Working Frequency | 125 MHz | |
| Modulation Type | OFDM | |
| Antenna | External omnidirectional antenna | |
| Max. Output Power | 5.6 W | |
| Transmission Distance | 150 m (492.13 ft) (open areas) | |
| Air Interface Rate | 300 Mbps; 867 Mbps | |
| Optimal Transmission Distance | 5 m–10 m (16.40 ft–32.81 ft) | |
| MAC Table Size | 1K | |
| General | ||
| Operating Temperature | –10 °C to +55 °C (+14 °F to +131 °F) | |
| Storage Temperature | –20 °C to +70 °C (–4 °F to +158 °F) | |
| Operating Humidity | 5%–95% | |
| Product Dimensions | 200.0 mm × 124.4 mm × 28.0 mm (7.9″× 4.9″ × 1.1″) (L × W × H) | |
| Gross Weight | 0.71 kg (1.6 lb) | |
| Net Weight | 0.28 kg (0.6 lb) | |
| Packing Dimensions | 420.0 mm × 297.0 mm × 80.0 mm (16.5″ × 11.7″ × 3.1″) (L × W × H) | |
| RAM | 128M | |
| Power Input | 12 V DC, 0.6A | |